Question Answers

Patrick Coon, CDT · January 28 at 8:28 am

Because I can fit 4-5 inlays into one pressing with a small ingot, then my ingot price is down to $4 or $5 per unit.  Not rocket science, but because they have so much volume coming in it is much easier to maximize their ingot usage, along with all the other material costs associated with it.

Posted January 28 at 8:28 am

You must be logged in to post to this answer. Please Log In or Sign Up